Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští křesťané vs. islám III. - Kdo je můj bližný

4. 09. 2015 6:33:09
Mám někdy díky internetovým diskuzím pocit, že křesťané poselství svého Mistra vlastně vůbec nepochopili. Křesťanství není o vyparádění se v neděli do kostela, ani křížku na krku. Pravé křesťanství není vůbec příjemná věc.

Třeba takové: zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne ... nebo další: choď, rozdej vše co máš a nalezneš poklad v nebi ... nebo taky: miluj bližního svého jako sebe samého ... Vyznávat křesťanství znamená dělat věci, které lidské přirozenosti nemusí vůbec být příjemné.

Ježíš na nás vlastně ušil pořádnou boudu, od které Mojžíš i Muhammad své ovečky uchránili. Křesťanství tak může vypadat lehce, jelikož postrádá pětkrát denně tělocvik muslimských modliteb nebo utrpení 24-hodinového půstu, ale na druhou stranu ukládá milovat, a to se sobeckému člověku chce pouze selektivně. Lidská přirozenost chápe, když matka miluje své dítě, muž svojí manželku a žena svou rozvětvenou rodinu a kamarádky. To je bližní, ke kterému máme blízko! A tady přichází Ježíšova bouda ... nestačí milovat svou rodinu, známé, své děti a milé lidičky na vesnici! To dokáže kdokoliv. Ježíš vyžaduje krok dopředu a chce po své ovečce, aby milovala i zdánlivého nepřítele.

Nejeden křesťan, který se v současné uprchlické krizi obhajuje verši apoštola Pavla o tom, že činit dobré je třeba zejména domácím víry, si určitě v koutku srdce řekne, že zákoník z Lukáše 10 se měl raději kousnout do jazyka, než se ptát Ježíše na definici bližního. Ježíš totiž svou odpověď dotáhl do velice nepříjemných detailů, které člověk neznalý tehdejších poměrů v Izraeli jen ztěžka ocení a pochopí. Dovolte mi proto parafrázovat:

  • „Jeden člověk jel vlakem z Brna do Prahy pozdě v noci, a v České Třebové k němu přistoupili opilí mladíci, kteří ho okradli a dali mu do zubů. Vlak byl poloprázdný, jen u východu seděli tří věkem mladší podnikatelé z Prahy. Dělali, že poškozeného ani nevidí. V Pardubicích pak přistoupil do vozu student teologie, ale když uzřel krev v obličeji muže, raději si sedl do vedlejšího vagónu, kde si v klidu četl ze své Bible. Dobitému muži se udělalo špatně, a jen se modlil, aby už byl vlak v Praze.
  • V tom v Kolíně přistoupil do vozu muslimský student z Jemenu, který v Poděbradech právě studoval češtinu. Byl čtvrtek večer, a on jel na víkend za kamarády z Egypta a Alžírska. V pátek plánovali společnou návštěvu mešity a poté šíšu v pákistánské kavárně.
  • Když Abdul viděl, že s tímto mužem není vše v pořádku, lámanou češtinou se ho zeptal, jak mu může pomoci. Vybral z kapsy kapesník, který polil vodou z lahve, a nabídl to muži na otření obličeje. Poté mu dal svou láhev na pití. Kolem zrovna projížděl steward s vozíkem s pitím, kde Abdul koupil muži kolu a horalky. Mezitím zavolal Hamzovi do Prahy, který už čekal na nádraží. Hamza zavolal kamarádovi taxikáři původem z Pákistánu, který také přijel. Jakmile vlak zastavil na hlavním nádraží v Praze, Abdul mávl na Hamzu, a společně pomohli muži ven z auta. Naložili ho do taxíku, a odvezli do nemocnice. Muž byl jenom lehce zraněn, více ho trápilo to, že ztratil peníze. Po ošetření tak tři Arabové doprovodili muže domů, kam ho odvezli tím samým taxíkem. Hamza ještě nechal zastavit u bankomatu, a vybral pro muže 1000 korun, aby si měl ráno za co koupit jídlo.


Ne, zákoník se opravdu neměl Ježíše vyptávat na detaily, křesťané by se tak nikdy nedozvěděli, že bližný hinduistu ze severní Indie je pákistánský muslim, ortodoxního Žida palestinský muezzín a středověkého husity katolický kněz. Je to nepříjemná realita, která navíc zcela jasně odhaluje, kdo je opravdovým učedníkem Ježíše Krista. Sám Kristus neseděl jenom mezi svými, kteří na něj koukali jako na boží obrázek. Naopak Kristus si popovídal se samařskou prostitutkou, římským administrátorem či vysoce postaveným farizejem. A nominální učedníci šíleli.

Dnes Kristus příkazem milování bližního dovádí do šílenství celou řadu křesťanů, kteří by i rádi pomohli, ale jenom dalším křesťanům. Naivně si tak myslí, že křesťanský pastevec z Deir Ez Zor jim bude milejší než vzdělaný sunnita z Damašku. A pozor, jsou to často ti samí křesťané, kteří chtějí spasit celý svět. No prosím, do světa už nemusí, leží jim přímo pod nohama - na jejich vlastním vlakovém nádraží. Není to, milí bratří a sestry, tak trochu test věrnosti od Pána?

Autor: Katarína Maruškinová | pátek 4.9.2015 6:33 | karma článku: 13.93 | přečteno: 1302x

Další články blogera

Katarína Maruškinová

Únorové islamofobní taškařice

"Vojnu na vás", říkala mne a sestřenicím babička, když jsme nechtěly jíst, co k obědu navařila. Tak často si na tuto "výhrůžku" vzpomenu, když čtu nebo sleduji, co se v Čechách děje. Nudu a šedost vystřídaly občanské aktivity ...

8.2.2016 v 20:46 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 1543 | Diskuse

Katarína Maruškinová

K čemu všemu lze v Česku použít islám aneb muslimští muži, pozor ...

Ten zvláštní a jedinečný přístup Čechů k islámu sleduji již několik let. Nemyslím teď pouze islamofobii, ale také přehnanou zapálenost pro věc islámu v prvních dnech a měsících vztahu s černookým Ahmedem ...

29.1.2016 v 17:29 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 2286 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Až tě jeden z nich znásilní, budeš mluvit jinak

Zhruba v tomto smyslu končí řada mých diskusí s odpůrci islámu a uprchlíků poté, co protistrana vyčerpala veškeré argumenty. Jiné zase končí tím, že si mám za muslimy teda "tam" odletět, když je tolik miluji.

16.1.2016 v 20:25 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 1583 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Násilnosti v Německu - jedna velká nafouknutá bublina?

Čím více o případu silvestrovské noci čtu, tím více mi to tak připadá. Že leccos v případu nehraje, zdá se, rozvášněnému publiku, čekajícímu na pokyn k lynčování, nevadí.

11.1.2016 v 11:33 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 4609 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

ÚV odmítá, že by cesty premiéra po ministerstvech byly součástí předvolebního ataku ČSSD

Úřad vlády byl premiérem zmocněn vydat prohlášení, kterým reaguje na velmi ojedinělé kritické hlasy vůči inspekčním cestám předsedy vlády po jednotlivých ministerstvech, které nemají předvolební charakter.

27.7.2017 v 14:46 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 223 | Diskuse

Beata Krusic

Proč té ženě nedal nikdo napít...............???

Na úvod dnes přikládám hned z kraje link videa, aby si každý mohl utvořit svůj vlastní názor a teprve pak se sama vyjádřím.

27.7.2017 v 13:10 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 1654 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Visegrádská čtyřka se stává nepříjemným fenoménem v Evropské unii

Evropská komise dělá vše pro to, aby V 4 rozložila a vynutila si poslušnost států V 4 na rozhodnutích Bruselu, kde politicky rozhodují staré země EU, především Německo, Francie a Itálie.

27.7.2017 v 10:24 | Karma článku: 41.21 | Přečteno: 2013 | Diskuse

Ivan Bednář

Byl Ježíš Kristus dítětem ze zkumavky?

Čechoameričan a muž původem z Dánska spolu žijí v Kalifornii, podle tamního práva jsou manželé. Náhradní matka jim donosila embryo uměle oplodněné vajíčkem anonymní dárkyně.

27.7.2017 v 9:39 | Karma článku: 22.63 | Přečteno: 577 | Diskuse

Vít Klíma

Neutralita, nebo „chození se Západem na led“?

Češi se budou muset v budoucnosti znovu rozhodnout, zda by pro ně nebyla neutralita přeci jen výhodnější, než se cpát na Západ, kde nás nikdo nechce.

27.7.2017 v 8:30 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 680 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2495

Vyznáním křesťanka, národností Slovenka a profesním zaměřením orientalistka.

Přináším jiný pohled na Araby a muslimy, než naleznete v mainstreamových médiích nebo u lidí, kteří nemají s tímto světem žádnou praktickou zkušenost. Po patnácti letech práce a studia v Blízkovýchodních zemích si to snad i můžu dovolit :-). 

Další články na: kouzloorientu.cz

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.