Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští křesťané vs. islám IV. - Být muslimovi vlkem

5. 09. 2015 9:28:17
Vyplývá to již z podstaty křesťanství, že bližní je mi každý člověk, a ani jinověrce nemám odmítnout, když potřebuje pomoc.

Ale nejde jen o pomoc, jde o soužití. A tady jako lidstvo selháváme na plné čáře. Je to výsada muslimů, že se nesnesou s nikým, kdo věří jinak? Tato líbivá myšlenka, která zbavuje nositele potřeby dále a hlouběji nad tématem přemýšlet, je ale bohužel mylná. Neumíme spolu žít, neumíme si naslouchat a nemáme ani ochotu si porozumět.

Výborným příkladem o neporozumění a neochoty k tomu, je článek Martina Kavky o tom, že muslimové smí vraždit křesťany. Někdy mi hlava nebere, jak se v křesťanské ovečce, kterou pastýř Kristus nabádá v písmu (Novém Zákoně) k lásce, bere tolik zášti a hořkosti. Přesto jsou ale články tohoto autora výbornou sondou do světa křesťanů a dokladem, že veřejně se přiznávat ke křesťanství (které já osobně pokládám za tu nejlepší variantu z trojice monoteistických vír) neznamená pochopit a praktikovat jeho učení. Brojit proti nekřesťanovi a veřejně překrucovat jeho slova (pan Kavka uvedl svůj článek: "Nemuslimy je možné vraždit," říká česká muslimka Romana Červenková, což znamená, že cituje její slova, ale taková v rozhovoru pro Idnes nezazněla) je zcela jistě velice záslužná práce na odrazení zbloudilých od Ježíše Krista.

Samozřejmě, slova a výroky na blozích Idnes je třeba brát s rezervou, a často je to jen jakési odbourávání vnitřního napětí, které snad po vypsaní se pomine. Je to daleko lepší, než jít ven s kudlou. Ale nejenom akt zla, nýbrž i ne-akt dobra lze pokládat za hřích - tisíce muslimských běženců v této chvíli pochodují k hranicím Rakouska, a svět se jenom plaše dívá. Před třemi dny se na nádraží Keleti narodil malý Saddám - nepředpokládám, že jeho maminka a on dostali nějakou péči. Mnozí se bouří, že ukazovat fotky mrtvého Aylana je neetické a manipulační, ale jak jinak, než přímou sondou do podmínek a reality těchto lidí vzbudit v lidech hrdých na svůj křesťanský základ alespoň semínko Ježíšova soucitu? Neumíme spolu žít, člověk člověku je vlkem.

Opět si dovolím osobní vhled - v muslimských zemích se pohybuji přes deset let, několik let tady žiji. Ano, potkala jsem za tu dobu řadu hlupáků, blbců a nepříjemných lidí, se kterými jsem měla výměnu názorů, hádku nebo nedorozumění. Ale čím jsou lidé chudší a více strádají, tím mají větší pochopení pro jiného. Nedovedu si představit, že by se mi udělalo na ulici špatně, a nepřiběhlo by ke mne alespoň pět lidí, aby mi nabídli vodu a židli. Mnozí doma mi říkají, že je obdivuhodné, že mezi nimi umím žít, ale obdivuhodné to není, je to lidské. Nebudu proto jako křesťanka muslimům vlkem, i kdyby to dělali oni mne.

Praktická pomoc uprchlíkům přitom není jenom otázka křesťanského přístupu - tu trochu lidskosti by v sobě měl najít i tvor, kterému je koncept Ježíšovi lásky cizí. Minimálně už pro to, že nám samotným byla poskytnuta pomoc, když jsme z Maďarska, Československa v různých obdobích utíkali. Jen v roce 1956 opustilo Maďarsko na 200 tisíc Maďarů. Co na tom, že se rozprchli po Evropě, tudíž po světě křesťanů - zcela jistě skončili i na Balkánu, a tudíž "v rukou" muslimů. Je ale jedno, kde skončili. Když budeme potřebovat pomoct my, zcela jistě nebudeme vyžadovat od pomocníka doklad o jeho víře, nebudeme chtít vidět křestní list. Nebo možná pán Kavka se bude pídit po protimuslimských katolících, jinak se ani vody nenapije. Já ne. Já ji přijmu od kohokoliv, protože ji také hodlám komukoliv poskytnout.

Autor: Katarína Maruškinová | sobota 5.9.2015 9:28 | karma článku: 9.75 | přečteno: 547x

Další články blogera

Katarína Maruškinová

Únorové islamofobní taškařice

"Vojnu na vás", říkala mne a sestřenicím babička, když jsme nechtěly jíst, co k obědu navařila. Tak často si na tuto "výhrůžku" vzpomenu, když čtu nebo sleduji, co se v Čechách děje. Nudu a šedost vystřídaly občanské aktivity ...

8.2.2016 v 20:46 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 1543 | Diskuse

Katarína Maruškinová

K čemu všemu lze v Česku použít islám aneb muslimští muži, pozor ...

Ten zvláštní a jedinečný přístup Čechů k islámu sleduji již několik let. Nemyslím teď pouze islamofobii, ale také přehnanou zapálenost pro věc islámu v prvních dnech a měsících vztahu s černookým Ahmedem ...

29.1.2016 v 17:29 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 2286 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Až tě jeden z nich znásilní, budeš mluvit jinak

Zhruba v tomto smyslu končí řada mých diskusí s odpůrci islámu a uprchlíků poté, co protistrana vyčerpala veškeré argumenty. Jiné zase končí tím, že si mám za muslimy teda "tam" odletět, když je tolik miluji.

16.1.2016 v 20:25 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 1583 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Násilnosti v Německu - jedna velká nafouknutá bublina?

Čím více o případu silvestrovské noci čtu, tím více mi to tak připadá. Že leccos v případu nehraje, zdá se, rozvášněnému publiku, čekajícímu na pokyn k lynčování, nevadí.

11.1.2016 v 11:33 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 4609 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

ÚV odmítá, že by cesty premiéra po ministerstvech byly součástí předvolebního ataku ČSSD

Úřad vlády byl premiérem zmocněn vydat prohlášení, kterým reaguje na velmi ojedinělé kritické hlasy vůči inspekčním cestám předsedy vlády po jednotlivých ministerstvech, které nemají předvolební charakter.

27.7.2017 v 14:46 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 223 | Diskuse

Beata Krusic

Proč té ženě nedal nikdo napít...............???

Na úvod dnes přikládám hned z kraje link videa, aby si každý mohl utvořit svůj vlastní názor a teprve pak se sama vyjádřím.

27.7.2017 v 13:10 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 1654 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Visegrádská čtyřka se stává nepříjemným fenoménem v Evropské unii

Evropská komise dělá vše pro to, aby V 4 rozložila a vynutila si poslušnost států V 4 na rozhodnutích Bruselu, kde politicky rozhodují staré země EU, především Německo, Francie a Itálie.

27.7.2017 v 10:24 | Karma článku: 41.26 | Přečteno: 2013 | Diskuse

Ivan Bednář

Byl Ježíš Kristus dítětem ze zkumavky?

Čechoameričan a muž původem z Dánska spolu žijí v Kalifornii, podle tamního práva jsou manželé. Náhradní matka jim donosila embryo uměle oplodněné vajíčkem anonymní dárkyně.

27.7.2017 v 9:39 | Karma článku: 22.63 | Přečteno: 577 | Diskuse

Vít Klíma

Neutralita, nebo „chození se Západem na led“?

Češi se budou muset v budoucnosti znovu rozhodnout, zda by pro ně nebyla neutralita přeci jen výhodnější, než se cpát na Západ, kde nás nikdo nechce.

27.7.2017 v 8:30 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 680 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2495

Vyznáním křesťanka, národností Slovenka a profesním zaměřením orientalistka.

Přináším jiný pohled na Araby a muslimy, než naleznete v mainstreamových médiích nebo u lidí, kteří nemají s tímto světem žádnou praktickou zkušenost. Po patnácti letech práce a studia v Blízkovýchodních zemích si to snad i můžu dovolit :-). 

Další články na: kouzloorientu.cz

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.