Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte slovo: uprchlíci, dobrovolníci a demagogové

25. 09. 2015 1:34:00
"Búúúúúú....", ozvalo se z publika, když jsem řekla, že jsem se zapojila do aktivit pomoci uprchlíkům na Hlavním nádraží v Praze.

Jsem ráda, že jsem dostala možnost zapojit se do diskuse o uprchlících takhle veřejně. Je vidět, že toto téma je složité a budí veliké emoce. Ty byly, ostatně, hmatatelné již před započetím samotného pořadu. Protistrana, především tedy občané obávající se uprchlíků se neváhala o své názory podělit i mimo kameru. "Ovarovým kolenem islamisty pobijem" se stalo jejich sloganem, a všechny ty internetové diskuse najednou jakoby se zhmotnily. Omezení fobové opravdu existují.

Debata ze začátku trochu postrádala ukotvení. Uprchlík versus ekonomický imigrant, tyto pojmy nikdo nevymezil. Pan Babiš dostal na můj vkus až moc dlouhý prostor na to, aby nic nového a přínosného neřekl. Zato pan Berg na druhé straně byl hned moderátorkou Jílkovou okřiknut, že není politikem. Debata jaksi oscilovala mezi politickým pohledem na problematiku uprchlíků a lidským rozměrem ve vyrovnávání se s touto krizí. Odehrávala se částečně ve stylu dobíhání zameškaného vlaku, kdy diskutující řešili to, o čem se mělo mluvit již před tím, než se exodus z východu zvedl.

Osobně jsem ale postrádala návrhy na řešení již toho problému, který aktuálně máme: na našem území se "hromadí" uprchlíci v táborech (velice příznačně Alexandrem Flekem označených jako koncentračních), aniž by měli touhu na území České republiky získat azyl. A na moji výtku, že je nesmyslně tři měsíce drží a pak vyšlou se 400 Kč "dál do světa", neměli pánové Pelikán ani Babiš odpověď. Pan Babiš také nakonec přiznal, že je vlastně nesmysl, když ti lidé přes Českou republiku jezdí, když tam vstoupit nikdy ani nechtěli - a česká vláda je také na svém území nevítá.

A tak jsme se z teoretické roviny posunuli do té konkrétní, k samotným uprchlíkům. Publikum, které bylo proti přijímání těchto lidí (přitom Česká republika nikoho nepřijímá, ani nikdo z těch lidí tady přijat nechce být), se hlasitě vzbouřilo, když jsem řekla, že pomáhám uprchlíkům na nádraží. Ale v čem jim vlastně já, a řada dalších skvělých lidí, kteří obětují svůj volný čas a často i peníze, vůbec pomáháme? No přece v tom, aby co nejrychleji a nejjednodušeji opustili republiku. Rozhořčený technik pan Valach, ani několik důchodců v publiku, obávajících se exotických nemocí a "množení se" uprchlíků se tak neuvědomuje, že by těm sluníčkářům měli vlastně poděkovat - ti lidé, kteří mají jména, byť nemají pas, životní příběh, byť jim v lágru vzali telefon, a hlavně právo na lidské zacházení, byť nejsou "bílí" a křesťané, se právě díky dobrovolníkům neztratí v davu se svými 400 korunami v kapse, ale opustí tuto nepohostinnou zemi arogantních lidí co nejrychleji.

Když pominu "hejty" publika z protistrany, výtka pana Jukla, že uprchlíkům přece na cestu kupuje Červený kříž jízdenky, vyzněla směšně. Nechci tím znevažovat práci Červeného kříže, pod záštitou kterého nakonec operují i dobrovolníci na nádraží. Koupit ale jízdenku z Frýdku - Místku do Prahy uprchlíkovi moc nepomůže, jelikož ta Praha je pořád na území České republiky, a docela daleko od hranic s Německem. Přinejmenším tak daleko, že 400 Kč nevystačí na další cestu ani autobusem, natož vlakem. A pokud i ano, jak si asi uprchlík tu jízdenku dál koupí? A pokud i koupí, kdo zaručí, že ho dopravce do autobusu přijme? Červený kříž, ale i křesťanské církve a charity pořád dělají pramálo pro to, aby se uprchlická krize ustálila, když už ne pominula. Přesto jsou ale jedinými, kdo vůbec něco dělá.

V publiku také před pořadem zazněla výtka, že mám jet do Rakka, když se mi tam tam líbí. Ubohý argument. Do Rakka se nejspíš opačným směrem uprchlické vlny brzy ani nedostanu, pan Babiš totiž hodlá upchať diery Schengenského priestoru. No potěš koště. Třeba jednou do toho prostoru nebudu mít vstup ani já, ekonomický migrant z Evropy do Afriky.

Autor: Katarína Maruškinová | pátek 25.9.2015 1:34 | karma článku: 18.54 | přečteno: 2299x

Další články blogera

Katarína Maruškinová

Únorové islamofobní taškařice

"Vojnu na vás", říkala mne a sestřenicím babička, když jsme nechtěly jíst, co k obědu navařila. Tak často si na tuto "výhrůžku" vzpomenu, když čtu nebo sleduji, co se v Čechách děje. Nudu a šedost vystřídaly občanské aktivity ...

8.2.2016 v 20:46 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 1543 | Diskuse

Katarína Maruškinová

K čemu všemu lze v Česku použít islám aneb muslimští muži, pozor ...

Ten zvláštní a jedinečný přístup Čechů k islámu sleduji již několik let. Nemyslím teď pouze islamofobii, ale také přehnanou zapálenost pro věc islámu v prvních dnech a měsících vztahu s černookým Ahmedem ...

29.1.2016 v 17:29 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 2286 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Až tě jeden z nich znásilní, budeš mluvit jinak

Zhruba v tomto smyslu končí řada mých diskusí s odpůrci islámu a uprchlíků poté, co protistrana vyčerpala veškeré argumenty. Jiné zase končí tím, že si mám za muslimy teda "tam" odletět, když je tolik miluji.

16.1.2016 v 20:25 | Karma článku: 21.74 | Přečteno: 1583 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Násilnosti v Německu - jedna velká nafouknutá bublina?

Čím více o případu silvestrovské noci čtu, tím více mi to tak připadá. Že leccos v případu nehraje, zdá se, rozvášněnému publiku, čekajícímu na pokyn k lynčování, nevadí.

11.1.2016 v 11:33 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 4609 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

ÚV odmítá, že by cesty premiéra po ministerstvech byly součástí předvolebního ataku ČSSD

Úřad vlády byl premiérem zmocněn vydat prohlášení, kterým reaguje na velmi ojedinělé kritické hlasy vůči inspekčním cestám předsedy vlády po jednotlivých ministerstvech, které nemají předvolební charakter.

27.7.2017 v 14:46 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 223 | Diskuse

Beata Krusic

Proč té ženě nedal nikdo napít...............???

Na úvod dnes přikládám hned z kraje link videa, aby si každý mohl utvořit svůj vlastní názor a teprve pak se sama vyjádřím.

27.7.2017 v 13:10 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 1654 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Visegrádská čtyřka se stává nepříjemným fenoménem v Evropské unii

Evropská komise dělá vše pro to, aby V 4 rozložila a vynutila si poslušnost států V 4 na rozhodnutích Bruselu, kde politicky rozhodují staré země EU, především Německo, Francie a Itálie.

27.7.2017 v 10:24 | Karma článku: 41.26 | Přečteno: 2013 | Diskuse

Ivan Bednář

Byl Ježíš Kristus dítětem ze zkumavky?

Čechoameričan a muž původem z Dánska spolu žijí v Kalifornii, podle tamního práva jsou manželé. Náhradní matka jim donosila embryo uměle oplodněné vajíčkem anonymní dárkyně.

27.7.2017 v 9:39 | Karma článku: 22.63 | Přečteno: 577 | Diskuse

Vít Klíma

Neutralita, nebo „chození se Západem na led“?

Češi se budou muset v budoucnosti znovu rozhodnout, zda by pro ně nebyla neutralita přeci jen výhodnější, než se cpát na Západ, kde nás nikdo nechce.

27.7.2017 v 8:30 | Karma článku: 25.16 | Přečteno: 680 | Diskuse
Počet článků 133 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2495

Vyznáním křesťanka, národností Slovenka a profesním zaměřením orientalistka.

Přináším jiný pohled na Araby a muslimy, než naleznete v mainstreamových médiích nebo u lidí, kteří nemají s tímto světem žádnou praktickou zkušenost. Po patnácti letech práce a studia v Blízkovýchodních zemích si to snad i můžu dovolit :-). 

Další články na: kouzloorientu.cz

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.