Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Jsme oběti islamofobie?

8. 12. 2010 17:42:15
Zakládá se vůbec náš strach z islámu na faktech a pravdě, nebo jsme oběti propagandy jiných islamofobů?

Slovo fobie není čtenáři neznámé. Je to původně slovo řecké (phobos) a znamená strach, nebo dokonce smrtelný strach. Fóbie je porucha, při které pacient prožívá bezdůvodný strach ze situace, věci, nebo jiného člověka.

Fobií je hodně druhů, známe zejména klaustrofobii, nebo arachnofobii, ale věděli jste, že existuje také například strach z barev (chromofobie), koček (ailurofobie) nebo knih (bibliofobie)? Můžete se také setkat s člověkem, který trpí coulrofobií (strachem z klaunů), nomatofobií (strachem z jmen) nebo dokonce pantofobií (strachem ze všeho)?

Bez ohledu na druh fobie, člověk, který ji má, trpí, a potřebuje pomoc. Fobie je možné léčit, a k tomu se využívá expoziční terapie. Principem této terapie je vystavování pacienta situacím, které mu fobii působí, a protože ze vychází z toho, že fobie nemůže donekonečna narůstat, od určitého bodu musí začít zákonitě klesat.

Jednou z novodobých fobií je také islamofobie - strach z islámu a muslimů. O islamofobii mluvíme a slyšíme zejména od událostí v září 2001, i když samozřejmě existovala již i předtím. Jak ve svém článku píše Dr. Marek Čejka (http://www.evropskemesto.cz/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=354&Itemid=189), islamofobie v Evropě není podmíněná pouze terorismem, ale také narůstajícím muslimském přistěhovalectvím. Základním znakem islamofobie je kolektivní odsuzování muslimů, nacionalistické a xenofóbní vášně, ale také volání po zpřísnění přistěhovaleckých politik evropských zemí.

Islamofobie se ale netýká jenom Evropy, ale také jiných částí naší planety, například Číny nebo Afriky. Jak Čejka ve svém článku také poznamenává, je rozdíl mezi oprávněným strachem z některých muslimů a systematickým odsuzováním nebo podezřívavostí ke všemu, co souvisí s islámem. Vzhledem k tomu, že konkrétně u nás lidé často nerozeznávají mezi pojmem "muslim" a "arab", jsou oběti české islamofobie také Arabové, kteří nemusí nutně být muslimy (v arabském světě žije také komunita křesťanů, drúzů a jiné, menšinové skupiny, třeba například Židé). Objektem islamofobie jsou také všichni muslimové přičemž se opomíjí fakt,že většina muslimů terorismus neschvaluje, či dokonce přímo a rázně odmítá.

Proč je v naší zemi taková islamofobie a arabofobie?

Je to zejména z důvodu neznalosti. Čejka tady mluví zejména o neznalosti historického kontextu vývoje islámu, ale je to určitě také neznalost reálií a současného dění v islámských zemích. Dalším důvodem je také mediální obraz, který se z důvodu popularity na negativní podání obrazu o islámu zaměřuje. Já mám také za to, že důvodem pro islamofobie je nepřítomnost jiných fobií v naší společnosti, možná až jakýsi druh "nudy" a psychologická potřeba obětného beránka.

Stejně jako u pacientů, kteří trpí fobiemi, i u islamofobie je možnost se jí zbavit. O islámu je potřeba hovořit a prezentovat ho takový, jaký je, ne pouze zdůrazňovat jednu jeho stránku (obvykle tu negativní). V souvislosti s islamofobií je dobré také vidět islamizaci Evropy coby hlavního argumentu islamofobů u nás v pravém světle - je to něco, co naší zemí skutečně a reálně hrozí? Pan Lukáš Sedláček se na svém blogu www.sedlacek.blog.ihned.cz domnívá, že ne. Uvádí pro svoji ne-obavu tři důvody:

Zaprvé je to nejednota muslimů, dokonce nejednotný výklad Koránu a Hadísů co se týče svaté války islámu proti "křesťanskému" světu. Islamofobové také často pomíjí fakt, že džihád (svatou válku) může podle islámského práva vyhlásit pouze chalífa, který v současné době jako úřad ani neexistuje.

Zadruhé je tady důvod demografický. "Demografická bomba také v dohledné době nehrozí. Průměr muslimské populace v EU je 4.3 procent. Realisticky lze očekávat, že v roce 2025 bude mít Evropa zhruba 40 milionů muslimů, tedy 8 procent své populace. V roce 2050 by toto procento mohlo vzrůst na 15 procent, ale stále v žádném případě nebudou většinou. Navíc dochází k velmi zajímavému trendu. Porodnost klesá nejen u muslimů žijících v nemuslimských státech, ale i u muslimů žijících ve státech, kde tvoří většinu obyvatelstva. Stále více muslimských zemí má klesající demografickou křivku. Pokud současné trendy budou pokračovat, tak je to jen otázka času, kdy státy jako Alžírsko, Tunisko a Maroko budou mít obdobně nízkou porodnost jako Itálie nebo Španělsko." - Lukáš Sedláček

A zatřetí, jsou to muslimové sami, kteří uvádí, že si přejí žít se svými křesťanskými sousedy v míru a harmonií. Pan Sedláček udává, že v různých zemích Evropy se od 69 do 91 procent muslimského obyvatelstva vyjádřuje pro pozitivní vztah vůči křesťanům. Hlasy těchto samozřejmě většinou nejdou na titulku novin a internetových zpráv - klid a mír neprodává tolik jako aféry, nepokoje, násilnosti a války.

Na závěr pan Sedláček udává, že dobití Evropy islámem je absurdní myšlenka - přesně tak, jako každá fobie je absurdní a zbytečně svazuje život toho, kdo ní trpí.

Na našich blozích idnes se setkáváme s islamofobií často. Je samozřejmě pravdou, že ostražitosti nikdy není dost. Je chvályhodné, když někomu záleží na osudu našeho kontinentu. Ale proč se zbytečně bát něčeho, co není hrozbou? Tento strach může vést k hlubšímu nepochopení problému a může vyústit v násilnosti vůči těm, kteří jsou v tom nevinně.

Přeji ti, milý čtenáři hezký večer bez fobií.

Autor: Katarína Maruškinová | středa 8.12.2010 17:42 | karma článku: 15.72 | přečteno: 2563x

Další články blogera

Katarína Maruškinová

Vražda turistek: Už ani Maroko není bezpečné?

Marocká média přinesla tuto zprávu předevčírem. Dvě evropské studentky, Louisa z Dánska a Maren z Norska, se už ze svého předvánočního výletu do Maroka nevrátí ...

20.12.2018 v 15:43 | Karma článku: 27.20 | Přečteno: 2641 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Sexuální obtěžování, aneb odmítám být obětí

Bylo to v pátek ráno, v Damašku je tou dobou klid, jelikož je víkend. Jako obvykle jsem vyšla ze svého pronajatého bytu ve čtvrti Muhážerín a zamířila jsem ke stanovišti mikrobusů.

14.11.2017 v 14:51 | Karma článku: 37.60 | Přečteno: 2914 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Hrozí Maroku Arabské jaro?

Nedávný článek IDNESU na téma Maroka a jeho současné situace mě nadzvedl ze židle kvůli tomu, že ho pokládám za nanejvýš zavádějící.

2.8.2017 v 18:15 | Karma článku: 28.27 | Přečteno: 2454 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Karanténa, omezení, roušky a touha po normálním životě

Karanténa během pandemie koronaviru zásadně změnila naše životy. Můj dnešní článek je o tom, co dělám v karanténě, čím jsem se zabavila a jak mám problém disciplinovaně nosit roušky.

5.4.2020 v 23:37 | Karma článku: 4.95 | Přečteno: 147 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k lánské fotografii

O čem svědčí její zveřejnění? O naprostém nedostatku správného úsudku Jiřího Ovčáčka. Mluvčí prezidenta působí dojmem, že je odtržen od reality. Že nechápe, co snímek může u části veřejnosti způsobit.

5.4.2020 v 22:53 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 327 | Diskuse

Irena Aghová

O životě a smrti Fókióna, athénského politika a vlastence.

Athéňané o Fókiónovi toho mnoho nevěděli. Zřejmě pocházel z vyšších společenských kruhů. V mládí se mu dostalo ušlechtilé a pečlivé výchovy, aby byl v mladém věku Platónovým a později Xenokratovým žákem v Akadémii.

5.4.2020 v 21:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První oběť koronaviru v Curychu si přála jen paliativní péči

Jak intenzivně jsou připravené na snižování rizika fatálního onemocnění u nejzranitelnějších obyvatel sociální ústavy ve Švýcarsku?

5.4.2020 v 19:25 | Karma článku: 5.04 | Přečteno: 197 | Diskuse

Sylva Heidlerová

Bez vás to zvládneme!

Květná neděle, čtvrtý týden karantény. Nesmíme se navštěvovat. Nakupujeme jen to nezbytné, ven vycházíme v nejnutnějším případě, ne více než dva lidé v metrových odstupech. Jsme lidé disciplinovaní, vláda nás chválí.

5.4.2020 v 18:18 | Karma článku: 22.86 | Přečteno: 880 | Diskuse
Počet článků 136 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2544

Orientalistka, kde to má ráda od Maroka po Írán. Studuji, průvodcuji a čas mezi tím trávím v marockém městě Fez.

Přináším jiný pohled na Araby a muslimy, než naleznete v mainstreamových médiích, politiků a islamofobů.  Po patnácti letech života, práce a studia v blízkovýchodních zemích si na to troufám :-). 

 

Najdete na iDNES.cz