Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrdinové formátu Standy Grosse

17. 04. 2015 12:28:00
Standa Gross je dle mého názoru hrdinou. Ano, i přes to, co za svého účinkování v politice provedl i neprovedl, a zcela jistě pak kvůli tomu, jak se se svým životem a činy vyrovnal.

Den po smrti Stanislava Grosse, který odešel z politické scény před dobrým desetiletím, se nejenom v blozích objevuje hodnocení jeho relativně krátkého života. Což je samozřejmě v pořádku, a s jistou dávkou citlivosti je to správný přístup. Ať se hlavně přeživší poučí z chyb zesnulého, a žijí svůj život, kterého délka jim byla daná delší, bez zbytečných přešlapů, na které doplatili jíní.

Přesto si zrovna u Stanislava Grosse myslím, že se stal určitým obětním beránkem. Nebudu hodnotit, ani na to nemám dostatek znalostí, jeho politickou kariéru - jsou tací, co tvrdí, že byl tím nejhorším, co česká politika kdy měla. Tento výrok ve mne probouzí fantazii, jakže asi bude veřejnost mluvit v den úmrtí Miroslava Kalouska.

Lidé si rádi plivnou, jak bylo vidět i v seriálu Expremiéři, kde se kolemjdoucí vyjadřovali o Stanislavu Grossovi stylem, jako kdyby byl býval tím největším zločincem na světě. Lidé samozřejmě zveličují, a jakmile cítí, že jim někdo dal slovo, patřičně to využijí ve svůj prospěch, byť to nakonec vyzní komicky. Ale nejenom kolemjdoucí plivali na Grossův plakát, vylepen deset let "po". I třeba Reflex se neváhal plivnout ve snaze získat čtenost a sympatie ve svém nejnovějším článku, ale i v řadě jiných. Až z toho přesakuje neúcta a bulvární vulgarita, která se tváří jako svobodné vyjádření názoru.

Na Stanislava Grosse si veřejnost vzpomenula i před časem, kdy se veřejně přiznal k tomu, že přijal Ježíše Krista. Řada urážlivých poznámek, a to zdaleka nejenom z plátků, jakými se stal Reflex, zazněla vůči jeho osobě jako důkaz toho, že Češi obecně nemají ani potuchy, co přijmout Krista znamená. Zaprvé, nemyslím si, že by Stanislav Gross potřeboval exhibovat na veřejnosti stylem, jakým se vyjádřil - právě proto, že nežil ve Španělsku ani Polsku, kde by mu veřejné pokání v křesťanském stylu mohlo přinést jakoukoliv popularitu. Křesťanství a jeho projevy se v Čechách dávno nenosí, a přiznání si viny, omluva poškozených také ne.

Naopak, je zcela normální, že vrah své manželky a dcery napíše knihu (Petr Kramný), nebo že žena, která svede manžela jiné a sleduje svou sokyni nabízí služby koučky (Jana Nagyová). Zatloukat až za hrob a veřejně nestydatě lhát se zdá být mnohem hrdinštější, než přiznat svou chybu před světem a před Bohem.

Víra prý nemá být jako dudlík, a člověk ji nemá používat na to, aby se jednoduše dostal z pocitů viny, dozvěděla jsem se z jedné diskuse. Ano, člověk může ukonejšit své svědomí meditací a duchovními cvičeními, nebo třeba dobročinností. Ale říci, že přijal Krista, znamená něco úplně jiného - znamená to pochopit a uznat, že člověk sám od sebe nedokáže smazat své nedostatky a smýt svou vinu, a že to dokáže pouze Kristus. Přijmout Krista není prázdná fráze - je to kompletní odevzdání svého já do rukou Božích, vzdaní se falešného pocitu vlády nad svým životem. Opravdivý akt přijetí Krista není také příjemný, protože v sobě nese potřebu vyznání všech hříchů a lítosti nad zpackaným dosavadním životem. Je to přiznání, že jsem byl(a) naprosto mimo, a že přijímám obrácení v podobě odevzdání života do rukou někoho jiného.

Zda Stanislav Gross opravdu vše toto prožil, ví jenom on sám a Bůh. Osobně si myslím a pevně doufám, že ano. Proč by také měl potřebu to sdělovat národu, kdyby tomu tak nebylo. Moc dobře určitě věděl, že od ateistů nemůže v tomto ohledu čekat uznání. Přesto ale součástí začátku nového života s Kristem je veřejné přiznání se k víře, a to Stanislav Gross udělal. Mohl tak včera odejít na věčnost smířen s Bohem podle učení víry, kterou vyznával.

Jsou to vše třeba pro někoho jenom detaily, a očekávat pochopení této záležitosti je od nevěřících naivní. Pro mne jako věřící, je Standa Gross, přes všechny jeho politické přešlapy, hrdinou. Ostatně, i král David je měl, a přesto byl miláčkem Božím. Věřím, že nejmladší premiér v historii České republiky udělal pro Boží království na sklonku svého života daleko víc, než řada politiků za celý svůj život, byť mají potřebu soudit příliš skoro vyhaslé životy jiných.

Autor: Katarína Maruškinová | pátek 17.4.2015 12:28 | karma článku: 29.61 | přečteno: 2300x

Další články blogera

Katarína Maruškinová

Sexuální obtěžování, aneb odmítám být obětí

Bylo to v pátek ráno, v Damašku je tou dobou klid, jelikož je víkend. Jako obvykle jsem vyšla ze svého pronajatého bytu ve čtvrti Muhážerín a zamířila jsem ke stanovišti mikrobusů.

14.11.2017 v 14:51 | Karma článku: 37.01 | Přečteno: 2367 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Hrozí Maroku Arabské jaro?

Nedávný článek IDNESU na téma Maroka a jeho současné situace mě nadzvedl ze židle kvůli tomu, že ho pokládám za nanejvýš zavádějící.

2.8.2017 v 18:15 | Karma článku: 27.73 | Přečteno: 2285 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Únorové islamofobní taškařice

"Vojnu na vás", říkala mne a sestřenicím babička, když jsme nechtěly jíst, co k obědu navařila. Tak často si na tuto "výhrůžku" vzpomenu, když čtu nebo sleduji, co se v Čechách děje. Nudu a šedost vystřídaly občanské aktivity ...

8.2.2016 v 20:46 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 1662 | Diskuse

Katarína Maruškinová

K čemu všemu lze v Česku použít islám aneb muslimští muži, pozor ...

Ten zvláštní a jedinečný přístup Čechů k islámu sleduji již několik let. Nemyslím teď pouze islamofobii, ale také přehnanou zapálenost pro věc islámu v prvních dnech a měsících vztahu s černookým Ahmedem ...

29.1.2016 v 17:29 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 2424 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vilém Barák

Hlas lidu není hlas Boží

Nemůžeme úspěšně používat referenda jako ve Švýcarsku, protože nejsme Švýcaři. Ke Švýcarům máme stejně daleko jako Sůdánci k Čechům. Dokonce se ukázalo, že ani obyvatelé Spojeného království nejsou Švýcaři.

21.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 276 | Diskuse

Ivan Bednář

Majitelé 17. listopadu (ohlédnutí za oslavami)

Člověk může vlastnit ledacos. Auto, dům, pole, továrnu. Soukromé vlastnictví je v demokracii nedotknutelné. Přivlastňovat si něco, co jinak patří všem, je ale akt loupeže.

21.11.2017 v 10:50 | Karma článku: 22.41 | Přečteno: 525 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prezidentův tanec mezi vejci

V neděli 19/11 ministři zahraničí Arabské ligy na zasedání v Káhiře nešetřili kritikou libanonské teroristické organizace Hizballáh. K nelibosti libanonského zástupce a následně i libanonského prezidenta.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 323 | Diskuse

Roman Máca

Prokremelský konspirátor v čele bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny?

Konspirační odysea poslance Radka Kotena (SPD) navrhovaného do čela bezpečnostního výboru: Mikrovlnky jsou vraždící stroje, 11. září byl podvod, Policie ČR jako prvek NWO a nakonec budeme hledat spásu v Rusku.

21.11.2017 v 10:07 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 2510 | Diskuse

Jan Bartoň

Tragédie a smutek – kvílení nových poslanců

Mezi nově zvolenými poslanci je přes 120 úplných nováčků. Někteří popisují první zasedání nové sněmovny jako „tragédii“, jiní jako „smutek“. Co budou říkat, až o něco opravdu zásadního půjde?

21.11.2017 v 9:08 | Karma článku: 31.03 | Přečteno: 2281 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2506

Vyznáním křesťanka, národností Slovenka a profesním zaměřením orientalistka.

Přináším jiný pohled na Araby a muslimy, než naleznete v mainstreamových médiích nebo u lidí, kteří nemají s tímto světem žádnou praktickou zkušenost. Po patnácti letech práce a studia v Blízkovýchodních zemích si to snad i můžu dovolit :-). 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.