Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští křesťané vs. islám II. - Strach z islámu

23. 08. 2015 16:35:28
Ano, měla jsem kdysi strach z islámu. Trval asi tři dny, a byl založen na mých negativních představách o světě, který jsem neznala.

Strach mi nahánělo kvílení z mešity před večerní modlitbou, ale také štěkavý zvuk egyptské arabštiny, když se na mne s kamarádkou sesypali taxikáři v jednom z káhirských předměstí. Ale ano, muslimové jsou jiní, Arabové se liší od Peršanů, ti zase od Pákistánců, a Pákistánci od Číňanů ... Ani mezi sebou by si nerozuměli, a třeba by i dostali strach, jelikož ten je průvodným jevem konfrontace s neznámým.

Když se mne pak rodina mého známého u první návštěvy Egypta ptala na mou víru, nezapřela jsem Ježíše Krista a řekla jim na rovinu, v co věřím a proč. Na dvoře nestála šibenice, maminka nevytáhla nůž ani meč, a od té doby uplynulo 13 let, během kterých jsem ani jednou neměla o sebe a svou víru strach.

Má vůbec křesťan mít strach z islámu? Dle mého je to známka nevyzrálosti a nedostatečné víry. Křesťan nemá důvod mít strach, a to nejenom z islámu, ale ani z ničeho jiného. O zbytečnosti strachu mluví Bible nejenom v Novém Zákoně nesčetněkrát. Navíc, pokud člověk uvěřil Kristově učení, tak důvod bát se - čehokoliv, co ho ve světě potká, je úplně zbytečný.

Není snad Ježíš Kristus přemožitelem ďábla a konečným vítězem na hříchem a zlem světa? Tak jsem pochopila biblické učení před lety já sama - Kristus mi vybojoval vítězství, a brány pekla nic nezmůžou. Pro mne osobně, ani proti společenstvu věřících - církvi. Pokud by tomu tak bylo, tak Kristova oběť na kříži byla zbytečná, to tam pak zbytečně x hodin trpěl v mukách.

Křesťané se rádi chlubí tím, že křesťanství není náboženstvím, nýbrž vztahem s Bohem skrze Ježíše Krista. Jako takové ale přece nemůže být ohroženo islámem. Může někdo křesťanovi vzít víru? "Snad soužení nebo úzkost, pronásledování nebo hlad, bída, nebezpečí nebo meč?" (Řím 8,35)

Nemyslím, že příliv muslimských imigrantů, kteří se již v myslích nejednoho člověka, i křesťana, valí na Evropu, může ohrozit mou víru. Moje víra je moje víra. Je to to, co jsem zažila, to, co mi je drahé, a ani peklo samotné mi to nevezme. A pokud ano, a já po příchodu prvních 100 uprchlíků do ČR konvertuji k islámu, tak moje křesťanská víra za moc asi nestála. Zdá se, že islám a jeho následovníci jsou jakýmsi lakmusovým papírkem, který prokáže, jak si křesťané na tom stojí. Pokud je jejich víra o chození do kostela v neděli, v uprchlíkovi nevidí Ježíše Krista, který zcela jistě do svého království nepojme ty, co mu nedali najíst, když byl hladový a napít, když žíznil (Mt 25, 31-46).

Křesťané svým strachem z uprchlíků a islámu v Evropě ničemu nepomůžou. Naopak, oni by právě měli být tím střízlivým hlasem ve společnosti, který objektivně posoudí danou situaci, a vydá ze sebe slova přinášející pokoj. Namísto toho se nejede křesťan svezl na vlně nesmyslné paniky z vymyšleného nebezpečí, a nechal se obalamutit propagandou nevěřících.

Dnes jsem zrovna viděla na facebooku obrázek, kde u žen v bikinách bylo napsáno: pokud tohle oblečení zakazují v muslimském světě, je potřeba také zakázat burky v Evropě. Nasdílel to člověk, který se hlásí ke křesťanství - nemyslím si, že Ježíš by loboval za bikini a že to já jako křesťan mám spolu s vepřovým a pivem pokládat za povinný projev mé víry. Pokud je křesťanství o těchto hodnotách, tak pak není divu, že nás daleko civilizovanější islám jednou převálcuje. Přinejmenším už tím, že mají slušnější oblečení, lepší nápoje a kvalitnější maso.

Autor: Katarína Maruškinová | neděle 23.8.2015 16:35 | karma článku: 12.18 | přečteno: 1456x

Další články blogera

Katarína Maruškinová

Sexuální obtěžování, aneb odmítám být obětí

Bylo to v pátek ráno, v Damašku je tou dobou klid, jelikož je víkend. Jako obvykle jsem vyšla ze svého pronajatého bytu ve čtvrti Muhážerín a zamířila jsem ke stanovišti mikrobusů.

14.11.2017 v 14:51 | Karma článku: 37.01 | Přečteno: 2367 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Hrozí Maroku Arabské jaro?

Nedávný článek IDNESU na téma Maroka a jeho současné situace mě nadzvedl ze židle kvůli tomu, že ho pokládám za nanejvýš zavádějící.

2.8.2017 v 18:15 | Karma článku: 27.73 | Přečteno: 2285 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Únorové islamofobní taškařice

"Vojnu na vás", říkala mne a sestřenicím babička, když jsme nechtěly jíst, co k obědu navařila. Tak často si na tuto "výhrůžku" vzpomenu, když čtu nebo sleduji, co se v Čechách děje. Nudu a šedost vystřídaly občanské aktivity ...

8.2.2016 v 20:46 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 1662 | Diskuse

Katarína Maruškinová

K čemu všemu lze v Česku použít islám aneb muslimští muži, pozor ...

Ten zvláštní a jedinečný přístup Čechů k islámu sleduji již několik let. Nemyslím teď pouze islamofobii, ale také přehnanou zapálenost pro věc islámu v prvních dnech a měsících vztahu s černookým Ahmedem ...

29.1.2016 v 17:29 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 2424 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vilém Barák

Hlas lidu není hlas Boží

Nemůžeme úspěšně používat referenda jako ve Švýcarsku, protože nejsme Švýcaři. Ke Švýcarům máme stejně daleko jako Sůdánci k Čechům. Dokonce se ukázalo, že ani obyvatelé Spojeného království nejsou Švýcaři.

21.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 276 | Diskuse

Ivan Bednář

Majitelé 17. listopadu (ohlédnutí za oslavami)

Člověk může vlastnit ledacos. Auto, dům, pole, továrnu. Soukromé vlastnictví je v demokracii nedotknutelné. Přivlastňovat si něco, co jinak patří všem, je ale akt loupeže.

21.11.2017 v 10:50 | Karma článku: 22.41 | Přečteno: 525 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prezidentův tanec mezi vejci

V neděli 19/11 ministři zahraničí Arabské ligy na zasedání v Káhiře nešetřili kritikou libanonské teroristické organizace Hizballáh. K nelibosti libanonského zástupce a následně i libanonského prezidenta.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 323 | Diskuse

Roman Máca

Prokremelský konspirátor v čele bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny?

Konspirační odysea poslance Radka Kotena (SPD) navrhovaného do čela bezpečnostního výboru: Mikrovlnky jsou vraždící stroje, 11. září byl podvod, Policie ČR jako prvek NWO a nakonec budeme hledat spásu v Rusku.

21.11.2017 v 10:07 | Karma článku: 27.08 | Přečteno: 2510 | Diskuse

Jan Bartoň

Tragédie a smutek – kvílení nových poslanců

Mezi nově zvolenými poslanci je přes 120 úplných nováčků. Někteří popisují první zasedání nové sněmovny jako „tragédii“, jiní jako „smutek“. Co budou říkat, až o něco opravdu zásadního půjde?

21.11.2017 v 9:08 | Karma článku: 31.03 | Přečteno: 2281 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2506

Vyznáním křesťanka, národností Slovenka a profesním zaměřením orientalistka.

Přináším jiný pohled na Araby a muslimy, než naleznete v mainstreamových médiích nebo u lidí, kteří nemají s tímto světem žádnou praktickou zkušenost. Po patnácti letech práce a studia v Blízkovýchodních zemích si to snad i můžu dovolit :-). 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.