Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští křesťané vs. islám IV. - Být muslimovi vlkem

5. 09. 2015 9:28:17
Vyplývá to již z podstaty křesťanství, že bližní je mi každý člověk, a ani jinověrce nemám odmítnout, když potřebuje pomoc.

Ale nejde jen o pomoc, jde o soužití. A tady jako lidstvo selháváme na plné čáře. Je to výsada muslimů, že se nesnesou s nikým, kdo věří jinak? Tato líbivá myšlenka, která zbavuje nositele potřeby dále a hlouběji nad tématem přemýšlet, je ale bohužel mylná. Neumíme spolu žít, neumíme si naslouchat a nemáme ani ochotu si porozumět.

Výborným příkladem o neporozumění a neochoty k tomu, je článek Martina Kavky o tom, že muslimové smí vraždit křesťany. Někdy mi hlava nebere, jak se v křesťanské ovečce, kterou pastýř Kristus nabádá v písmu (Novém Zákoně) k lásce, bere tolik zášti a hořkosti. Přesto jsou ale články tohoto autora výbornou sondou do světa křesťanů a dokladem, že veřejně se přiznávat ke křesťanství (které já osobně pokládám za tu nejlepší variantu z trojice monoteistických vír) neznamená pochopit a praktikovat jeho učení. Brojit proti nekřesťanovi a veřejně překrucovat jeho slova (pan Kavka uvedl svůj článek: "Nemuslimy je možné vraždit," říká česká muslimka Romana Červenková, což znamená, že cituje její slova, ale taková v rozhovoru pro Idnes nezazněla) je zcela jistě velice záslužná práce na odrazení zbloudilých od Ježíše Krista.

Samozřejmě, slova a výroky na blozích Idnes je třeba brát s rezervou, a často je to jen jakési odbourávání vnitřního napětí, které snad po vypsaní se pomine. Je to daleko lepší, než jít ven s kudlou. Ale nejenom akt zla, nýbrž i ne-akt dobra lze pokládat za hřích - tisíce muslimských běženců v této chvíli pochodují k hranicím Rakouska, a svět se jenom plaše dívá. Před třemi dny se na nádraží Keleti narodil malý Saddám - nepředpokládám, že jeho maminka a on dostali nějakou péči. Mnozí se bouří, že ukazovat fotky mrtvého Aylana je neetické a manipulační, ale jak jinak, než přímou sondou do podmínek a reality těchto lidí vzbudit v lidech hrdých na svůj křesťanský základ alespoň semínko Ježíšova soucitu? Neumíme spolu žít, člověk člověku je vlkem.

Opět si dovolím osobní vhled - v muslimských zemích se pohybuji přes deset let, několik let tady žiji. Ano, potkala jsem za tu dobu řadu hlupáků, blbců a nepříjemných lidí, se kterými jsem měla výměnu názorů, hádku nebo nedorozumění. Ale čím jsou lidé chudší a více strádají, tím mají větší pochopení pro jiného. Nedovedu si představit, že by se mi udělalo na ulici špatně, a nepřiběhlo by ke mne alespoň pět lidí, aby mi nabídli vodu a židli. Mnozí doma mi říkají, že je obdivuhodné, že mezi nimi umím žít, ale obdivuhodné to není, je to lidské. Nebudu proto jako křesťanka muslimům vlkem, i kdyby to dělali oni mne.

Praktická pomoc uprchlíkům přitom není jenom otázka křesťanského přístupu - tu trochu lidskosti by v sobě měl najít i tvor, kterému je koncept Ježíšovi lásky cizí. Minimálně už pro to, že nám samotným byla poskytnuta pomoc, když jsme z Maďarska, Československa v různých obdobích utíkali. Jen v roce 1956 opustilo Maďarsko na 200 tisíc Maďarů. Co na tom, že se rozprchli po Evropě, tudíž po světě křesťanů - zcela jistě skončili i na Balkánu, a tudíž "v rukou" muslimů. Je ale jedno, kde skončili. Když budeme potřebovat pomoct my, zcela jistě nebudeme vyžadovat od pomocníka doklad o jeho víře, nebudeme chtít vidět křestní list. Nebo možná pán Kavka se bude pídit po protimuslimských katolících, jinak se ani vody nenapije. Já ne. Já ji přijmu od kohokoliv, protože ji také hodlám komukoliv poskytnout.

Autor: Katarína Maruškinová | sobota 5.9.2015 9:28 | karma článku: 9.75 | přečteno: 548x

Další články blogera

Katarína Maruškinová

Sexuální obtěžování, aneb odmítám být obětí

Bylo to v pátek ráno, v Damašku je tou dobou klid, jelikož je víkend. Jako obvykle jsem vyšla ze svého pronajatého bytu ve čtvrti Muhážerín a zamířila jsem ke stanovišti mikrobusů.

14.11.2017 v 14:51 | Karma článku: 37.01 | Přečteno: 2367 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Hrozí Maroku Arabské jaro?

Nedávný článek IDNESU na téma Maroka a jeho současné situace mě nadzvedl ze židle kvůli tomu, že ho pokládám za nanejvýš zavádějící.

2.8.2017 v 18:15 | Karma článku: 27.73 | Přečteno: 2285 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Únorové islamofobní taškařice

"Vojnu na vás", říkala mne a sestřenicím babička, když jsme nechtěly jíst, co k obědu navařila. Tak často si na tuto "výhrůžku" vzpomenu, když čtu nebo sleduji, co se v Čechách děje. Nudu a šedost vystřídaly občanské aktivity ...

8.2.2016 v 20:46 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 1662 | Diskuse

Katarína Maruškinová

K čemu všemu lze v Česku použít islám aneb muslimští muži, pozor ...

Ten zvláštní a jedinečný přístup Čechů k islámu sleduji již několik let. Nemyslím teď pouze islamofobii, ale také přehnanou zapálenost pro věc islámu v prvních dnech a měsících vztahu s černookým Ahmedem ...

29.1.2016 v 17:29 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 2424 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vilém Barák

Hlas lidu není hlas Boží

Nemůžeme úspěšně používat referenda jako ve Švýcarsku, protože nejsme Švýcaři. Ke Švýcarům máme stejně daleko jako Sůdánci k Čechům. Dokonce se ukázalo, že ani obyvatelé Spojeného království nejsou Švýcaři.

21.11.2017 v 12:00 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 203 | Diskuse

Ivan Bednář

Majitelé 17. listopadu (ohlédnutí za oslavami)

Člověk může vlastnit ledacos. Auto, dům, pole, továrnu. Soukromé vlastnictví je v demokracii nedotknutelné. Přivlastňovat si něco, co jinak patří všem, je ale akt loupeže.

21.11.2017 v 10:50 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 512 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prezidentův tanec mezi vejci

V neděli 19/11 ministři zahraničí Arabské ligy na zasedání v Káhiře nešetřili kritikou libanonské teroristické organizace Hizballáh. K nelibosti libanonského zástupce a následně i libanonského prezidenta.

21.11.2017 v 10:15 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 314 | Diskuse

Roman Máca

Prokremelský konspirátor v čele bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny?

Konspirační odysea poslance Radka Kotena (SPD) navrhovaného do čela bezpečnostního výboru: Mikrovlnky jsou vraždící stroje, 11. září byl podvod, Policie ČR jako prvek NWO a nakonec budeme hledat spásu v Rusku.

21.11.2017 v 10:07 | Karma článku: 26.83 | Přečteno: 2275 | Diskuse

Jan Bartoň

Tragédie a smutek – kvílení nových poslanců

Mezi nově zvolenými poslanci je přes 120 úplných nováčků. Někteří popisují první zasedání nové sněmovny jako „tragédii“, jiní jako „smutek“. Co budou říkat, až o něco opravdu zásadního půjde?

21.11.2017 v 9:08 | Karma článku: 30.95 | Přečteno: 2167 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2506

Vyznáním křesťanka, národností Slovenka a profesním zaměřením orientalistka.

Přináším jiný pohled na Araby a muslimy, než naleznete v mainstreamových médiích nebo u lidí, kteří nemají s tímto světem žádnou praktickou zkušenost. Po patnácti letech práce a studia v Blízkovýchodních zemích si to snad i můžu dovolit :-). 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.