Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte slovo: uprchlíci, dobrovolníci a demagogové

25. 09. 2015 1:34:00
"Búúúúúú....", ozvalo se z publika, když jsem řekla, že jsem se zapojila do aktivit pomoci uprchlíkům na Hlavním nádraží v Praze.

Jsem ráda, že jsem dostala možnost zapojit se do diskuse o uprchlících takhle veřejně. Je vidět, že toto téma je složité a budí veliké emoce. Ty byly, ostatně, hmatatelné již před započetím samotného pořadu. Protistrana, především tedy občané obávající se uprchlíků se neváhala o své názory podělit i mimo kameru. "Ovarovým kolenem islamisty pobijem" se stalo jejich sloganem, a všechny ty internetové diskuse najednou jakoby se zhmotnily. Omezení fobové opravdu existují.

Debata ze začátku trochu postrádala ukotvení. Uprchlík versus ekonomický imigrant, tyto pojmy nikdo nevymezil. Pan Babiš dostal na můj vkus až moc dlouhý prostor na to, aby nic nového a přínosného neřekl. Zato pan Berg na druhé straně byl hned moderátorkou Jílkovou okřiknut, že není politikem. Debata jaksi oscilovala mezi politickým pohledem na problematiku uprchlíků a lidským rozměrem ve vyrovnávání se s touto krizí. Odehrávala se částečně ve stylu dobíhání zameškaného vlaku, kdy diskutující řešili to, o čem se mělo mluvit již před tím, než se exodus z východu zvedl.

Osobně jsem ale postrádala návrhy na řešení již toho problému, který aktuálně máme: na našem území se "hromadí" uprchlíci v táborech (velice příznačně Alexandrem Flekem označených jako koncentračních), aniž by měli touhu na území České republiky získat azyl. A na moji výtku, že je nesmyslně tři měsíce drží a pak vyšlou se 400 Kč "dál do světa", neměli pánové Pelikán ani Babiš odpověď. Pan Babiš také nakonec přiznal, že je vlastně nesmysl, když ti lidé přes Českou republiku jezdí, když tam vstoupit nikdy ani nechtěli - a česká vláda je také na svém území nevítá.

A tak jsme se z teoretické roviny posunuli do té konkrétní, k samotným uprchlíkům. Publikum, které bylo proti přijímání těchto lidí (přitom Česká republika nikoho nepřijímá, ani nikdo z těch lidí tady přijat nechce být), se hlasitě vzbouřilo, když jsem řekla, že pomáhám uprchlíkům na nádraží. Ale v čem jim vlastně já, a řada dalších skvělých lidí, kteří obětují svůj volný čas a často i peníze, vůbec pomáháme? No přece v tom, aby co nejrychleji a nejjednodušeji opustili republiku. Rozhořčený technik pan Valach, ani několik důchodců v publiku, obávajících se exotických nemocí a "množení se" uprchlíků se tak neuvědomuje, že by těm sluníčkářům měli vlastně poděkovat - ti lidé, kteří mají jména, byť nemají pas, životní příběh, byť jim v lágru vzali telefon, a hlavně právo na lidské zacházení, byť nejsou "bílí" a křesťané, se právě díky dobrovolníkům neztratí v davu se svými 400 korunami v kapse, ale opustí tuto nepohostinnou zemi arogantních lidí co nejrychleji.

Když pominu "hejty" publika z protistrany, výtka pana Jukla, že uprchlíkům přece na cestu kupuje Červený kříž jízdenky, vyzněla směšně. Nechci tím znevažovat práci Červeného kříže, pod záštitou kterého nakonec operují i dobrovolníci na nádraží. Koupit ale jízdenku z Frýdku - Místku do Prahy uprchlíkovi moc nepomůže, jelikož ta Praha je pořád na území České republiky, a docela daleko od hranic s Německem. Přinejmenším tak daleko, že 400 Kč nevystačí na další cestu ani autobusem, natož vlakem. A pokud i ano, jak si asi uprchlík tu jízdenku dál koupí? A pokud i koupí, kdo zaručí, že ho dopravce do autobusu přijme? Červený kříž, ale i křesťanské církve a charity pořád dělají pramálo pro to, aby se uprchlická krize ustálila, když už ne pominula. Přesto jsou ale jedinými, kdo vůbec něco dělá.

V publiku také před pořadem zazněla výtka, že mám jet do Rakka, když se mi tam tam líbí. Ubohý argument. Do Rakka se nejspíš opačným směrem uprchlické vlny brzy ani nedostanu, pan Babiš totiž hodlá upchať diery Schengenského priestoru. No potěš koště. Třeba jednou do toho prostoru nebudu mít vstup ani já, ekonomický migrant z Evropy do Afriky.

Autor: Katarína Maruškinová | pátek 25.9.2015 1:34 | karma článku: 18.54 | přečteno: 2348x


Další články blogera

Katarína Maruškinová

Sexuální obtěžování, aneb odmítám být obětí

Bylo to v pátek ráno, v Damašku je tou dobou klid, jelikož je víkend. Jako obvykle jsem vyšla ze svého pronajatého bytu ve čtvrti Muhážerín a zamířila jsem ke stanovišti mikrobusů.

14.11.2017 v 14:51 | Karma článku: 37.06 | Přečteno: 2608 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Hrozí Maroku Arabské jaro?

Nedávný článek IDNESU na téma Maroka a jeho současné situace mě nadzvedl ze židle kvůli tomu, že ho pokládám za nanejvýš zavádějící.

2.8.2017 v 18:15 | Karma článku: 27.85 | Přečteno: 2353 | Diskuse

Katarína Maruškinová

Únorové islamofobní taškařice

"Vojnu na vás", říkala mne a sestřenicím babička, když jsme nechtěly jíst, co k obědu navařila. Tak často si na tuto "výhrůžku" vzpomenu, když čtu nebo sleduji, co se v Čechách děje. Nudu a šedost vystřídaly občanské aktivity ...

8.2.2016 v 20:46 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 1688 | Diskuse

Katarína Maruškinová

K čemu všemu lze v Česku použít islám aneb muslimští muži, pozor ...

Ten zvláštní a jedinečný přístup Čechů k islámu sleduji již několik let. Nemyslím teď pouze islamofobii, ale také přehnanou zapálenost pro věc islámu v prvních dnech a měsících vztahu s černookým Ahmedem ...

29.1.2016 v 17:29 | Karma článku: 17.17 | Přečteno: 2465 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Ani komunisté si nedovolili zakázat Zlatého Slavíka!

Český slavík byl zakázán. Všichni víme proč. Ale nesmí se o tom mluvit. Tedy může, ale jenom na Parlamentních listech a na Aeronetu. Jo, a ještě bych málem zapomněl na Rukojmího. Tam se o tom může, navzdory cenzuře, mluvit taky

20.9.2018 v 19:04 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 160 | Diskuse

Jan Dvořák

Summit úspěšně skončil. Ať žije (další) summit!

Podle všech relevantních informací dopadl neformální summit nejvyšších lídrů dosud samostatných států sdružených v EU podle očekávání, a jako vždycky.

20.9.2018 v 17:49 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 168 | Diskuse

Ivo Hnilica

"Putinovo Rusko", balvan na cestě všehomíra? Já si to nemyslím. II. závěrečná část

Prezident RF Vladimír Putin svou úlohu ve vedoucí roli v řízení a směřování státu s vypršením jeho mandátu ukončí. Nastoupí zase jiný politik třeba to bude pan Alexej Nevalný, koho si Rusové zvolí prezidentem tak si něj počkejme.

20.9.2018 v 15:26 | Karma článku: 16.52 | Přečteno: 354 | Diskuse

Tomáš Břicháček

30 let od projevu Thatcherové v Bruggách

Dnes si připomínáme 30 let od projevu Margaret Thatcherové v Bruggách, kde se britská premiérka ostře vymezila proti evropskému centralismu a kde vyslovila řadu moudrých myšlenek o tom, kam by (ne)měla integrace dále směřovat.

20.9.2018 v 14:11 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 576 | Diskuse

Michael Pálka

O bývalém komunistickém novináři Haló novin, Ovčáčkovi...

Podle známých a neměnných úvah pana prezidenta Zemana o novinářích, připouštím, že v některých případech mohou být jeho úvahy správné.

20.9.2018 v 13:23 | Karma článku: 21.29 | Přečteno: 572 | Diskuse
Počet článků 135 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2523

Vyznáním křesťanka, národností Slovenka a profesním zaměřením orientalistka.

Přináším jiný pohled na Araby a muslimy, než naleznete v mainstreamových médiích nebo u lidí, kteří nemají s tímto světem žádnou praktickou zkušenost. Po patnácti letech práce a studia v Blízkovýchodních zemích si to snad i můžu dovolit :-). 

 

Najdete na iDNES.cz